UYGULAMALAR


Robotik MIG/MAG Kaynağı

Askaynak’ın 43 yıllık tecrübesiyle akıllı çözümler üretiyoruz

Askaynak, kaynak sektöründe 43 yılı aşan tecrübesiyle, kaynaklı birleştirmeler konusunda en büyük avantajımız. Bir sistemi tasarladıktan ve hizmete aldıktan sonra, aslında işimiz yeni başlıyor. Kullanım ömrü boyunca sistemi minimum sarfiyatla çalıştırmak için hem uygun sarf malzeme kullanımı hem de hızlı servis yapımız sayesinde üretim süreniz boyunca yanınızda yer alıyoruz.

Sistem tasarımında ince eleyip sık dokuyoruz

MIG/MAG kaynağı, tüm bileşenleri göz önüne alındığında en çok hatanın yapıldığı, basit görünen, ancak uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Endüstriyel robotlarla MIG kaynağı ise 3 farklı disiplin bir arada kullanılarak gerçekleştirilen bir yöntemdir. Sistemi tam olarak kullanmak için gelişmiş kaynak bilgisi, robotik ekipmanlarda uzmanlık, özel fikstür tasarımı-imalatı bilgileri gerekmektedir. Askaynak Automation olarak Askaynak’ın kaynaklı imalat bilgisini robotik ekipman uzmanlığımızla birleştirerek müşterilerimize anahtar teslimi çözümler sunabiliyoruz.

Temel hatlarıyla bir robotik MIG/MAG projesi tasarımında müşterilerimize çözüm sunmak için aşağıdaki şu adımları hassas bir şekilde takip ediyoruz:

1) Malzemenin kaynaklanabilirlik kontrolü

2) Kaynak boyları ve kaynak sürelerinin hesaplanması

3) Parça adetlerine göre imalat hızları ve robot kombinasyonunun tayini

4) Robot Erişim Simülasyonu

5) Temel fikstür yapısına karar verilmesi

6) Çevre sağlığı ve is güvenliği tasarım ve ekipmanlarının kontrolü

7) Nihai çözüm önerisinin sunulması

 


Robotik Punta Kaynağı

Fanuc ile hızlı ve hassas punta kanynakları kolay iş

Uzun yıllardır otomotiv ana sanayi ve yan sanayinde edindiğimiz tecrübeyle kullanımı basit, güvenlik faktörleri en üst safhada olan, daha da önemlisi verimliliğin maksimum olduğu robotik punta kaynak sistemleri geliştiriyoruz.

Nasıl çalışıyoruz?

Robotik punta kaynağı uygulamaları özellikle otomotiv sektöründe yoğun olarak kullanılan ve tercih edilen bir yöntemdir. Otomotiv sektöründeki yüksek üretim hızı ve hatasız üretim beklentileri sonucunda, robotik punta kaynak yöntemi her geçen gün yeni ekipmanlarla gelişmektedir. Sistem geometrilerinin oldukça iri olması ve kaynatılacak parçaların geometri sınırlaması, robotik punta işlemini yarı esnek bir duruma getirmektedir.

Askaynak Automation olarak, robotları ve ekipmanları hassas tasarım ve montajlarla, sınırlarına kadar zorlayarak, oldukça esnek ve hızlı sistemler oluşturuyoruz. Klasik bir robotik punta uygulamasında, tasarım süreci sonrasında yaptığımız simülasyonlarla kaynak sürelerini oldukça gerçekçi bir şekilde hesaplıyoruz. Fikstür tasarımını ise sistemle entegre tasarlayarak, punta tabancasının erişim kapasitesini artırıyor ve olası riskleri en aza indiriyoruz. Teknik tasarım sonrasında, çevre sağlığı ile operatör-ekipman güvenliği için, tasarımlar müşterilerimiz ile değerlendirilerek ön kurulum-test aşamasına geçiliyor.


Robotik Lazer Kaynağı

Hassas tasarım doğru sonuca ulaştırır

Yaygın olarak tamir kaynakları ve ince malzemelerin manuel kaynakları için kullanılan lazer kaynağı, günümüzde malzeme kalınlıklarının incelmeye başlaması ve kaynak sonrası dekoratif beklentilerin yükselmesi sonucunda seri imalat şartlarında aranmaya başlayan bir kaynak yöntemi.

Lazer kaynağı için hassas parça ön hazırlığının ve kalifiye kaynak personelinin bulunması gerekliliği, bu yöntemi diğer seri imalat yöntemlerine göre daha zor bir yöntem olarak karşımıza çıkarıyor.

Askaynak Automation, standart bir robotik lazer uygulaması için parça ön hazırlığı ile ilgili araştırma yaptıktan sonra, üretmeyi düşündüğünüz parçalar için gerekli sistem ve fikstür tasarımlarını değerlendirerek tarafınıza bir fizibilite raporu sunuyor. Sistemin onaylanması halinde, tasarım ve ön imalat sürecine giriliyor. Ön tasarımı biten robotik lazer kaynak sistemi ve fikstür yapısı mevcut parçalarınız ile deneniyor. Yapılan testler sonrası gerekli revizyonlar bitiriliyor. Nihai olarak da operatörler için yapılan eğitimden sonra sistem size teslim ediliyor.


Robotik Tezgah Besleme

Tehlikeli alanlarda süratli çalışmak mümkün

Seri imalatı çok seviyoruz, ancak seri imalat sırasında oluşan gecikmeler, insan hataları ve iş kazalarından hiç hoşlanmıyoruz. Geliştirdiğimiz sistemlerle seri imalat sırasında insan gücünü minimize ederek imalat kapasitenizi artırıyoruz. Üstelik kurtarılan iş gücü sayesinde sistemler çok kısa sürede maliyetini geri kazandırabiliyor.

Düşük işçilik maliyetleri ile hızlı amortisman imkanı

Gelişen teknolojiyle birlikte yerini CNC kontrollü tezgahlara bırakan torna, freze, enjeksiyon gibi sistemlerde artık insan gücüne sadece programlamada ve parça yükleme-boşaltmada ihtiyaç duyuluyor. Yoğun üretim yapan tesislerde tezgâh yükleme ve boşaltma gibi basit işlerdeki insan faktörünün ortadan kaldırılması artık kaçınılmaz bir hâl alıyor. Askaynak automation olarak, minimum çalışan sayısıyla maksimum verimliliğin alınabileceği sistemler üzerinde çalışmalar yapıyoruz. İnsan faktörünün ortadan kalkmasıyla tezgâhlar birbirine yaklaştırılarak fazladan yer kazanıldığı gibi, aynı alan üzerinde kayar konveyör sistemlerle kesintisiz akan hatlar şeklinde robotik besleme-boşaltma tesislerini devreye alıyoruz. Sistem tasarımı öncesi imalatı yapılacak parçaları inceleyip, özel tutucular tasarlıyor ve imalat sürelerinde mal tedariği, ürünün tezgâha yüklenmesi ve tezgahtaki ürünün alınması sırasında kaybolan süreleri en aza indiriyoruz.


Robotik Boyama

Tekrar edilebilir kalitede boyama

Boyama kalitesinin artırılmasına ve insan sağlığını korumaya yönelik taleplerden dolayı robotik boyama işlemlerine olan talep her geçen yıl artıyor. Askaynak Automation olarak, değişkenlere oldukça bağımlı olan robotik boyama işlemi için üç farklı alanda uzmanlaşmış ekibimiz ile başta otomotiv sektörü olmak üzere tüm endüstrinin sistem ihtiyaçlarını tedarik edebiliyoruz. Boya işlemi öncesinde boyanacak parçaların geometrisine göre simülasyonlar yaparak, işlemin tamamlanma sürelerini hesaplıyoruz. Bilgisayar desteğiyle yapılan online programlama sayesinde, devreye alma sürelerini yarı yarıya kısaltarak seri imalat yapan işletmelerde sistem duruşlarını minimize ediyoruz.

Devreye alma işleminde gerçek parçalar üzerinde çalışma yapmadan önce müşterilerimizle parçaların yüzey kalitesini inceleyerek robotik boya işlemi için parçaların istenilen kalitede olması sağlanıyor. Boyama işlemi için parçalar üzerinde çalışmalar yapılıyora ve sistem temini öncesi hesaplanan boyama hızları yakalandıktan sonra sistem teslimi gerçekleşiyor. Sistem henüz tasarım aşamasındayken, hem robotun hem de çevre sağlığının korunması için, tüm sistemde havalandırma ve boya koruma için giydirmeler hesaplanıyor ve imalatlar bu doğrultuda gerçekleştiriliyor.


Kaynak Mekanizasyonları

Farklı ihtiyaçlar için farklı tasarımlar

Sadece robotik otomasyonlar sanayide kullanılan tüm parçaların kaynaklı imalatı için yeterli çözümleri üretemeyebiliyor. Özellikle çelik konstrüksiyon, basınçlı kap imalatı, spiral boru kaynakları gibi yoğun toz altı kaynak uygulamasının gerektiği işlemler için tasarladığımız kolon ve bomlu manipülatörler, pozisyonerler, çeviriciler ve saha tankı kaynak makinesi gibi sistemlerle ağır sanayi uygulamaları için de çözümler üretiyoruz. Ürettiğimiz tüm sistemler ülkemizin mevcut şartları göz önüne alınarak, basit kullanımlı, sağlam ve kolay onarılabilecek şekilde tasarlanıyor. Ayrıca bu sistemlere dâhil edebildiğimiz kaynak parametre görüntüleme ve kaydetme özelliği sayesinde, üretim boyunca kaynaklı birleştirmelerin anlık veya geriye dönük kontrolleri yapılarak hatalar kolaylıkla önlenebiliyor.

Düzgün tasarlanmış fikstür, otomasyonun kalbidir

Yapılacak işlem ne olursa olsun bir robotik sistemin düzgün bir şekilde çalışabilmesi için işlem yapılacak parçaların sürekli aynı koordinatlarda olması gerekiyor. Fikstürler, yani sabitleme aparatları işte bu noktada devreye giriyor.

Askaynak Automation, uzun yılların verdiği bilgi ve tecrübeyle yapılacak işlemlere göre özel fikstürler tasarlıyor ve bu fikstürleri kendi bünyesinde imal ediyor. Düzgün bir tasarımla hassas olarak işlenmiş fikstürler her zaman doğru sonuca ulaşmayı sağlıyor. Devreye alma işleminde gerçek parçalar üzerinde çalışma yapmadan önce, müşterilerimizle parçaların yüzey kalitesini inceleyerek robotik boya işlemi için parçaların istenilen kalitede olması sağlanıyor. Boyama işlemi için parçalar üzerinde çalışmalar yapılıyor ve sistem temini öncesi hesaplanan boyama hızları yakalandıktan sonra sistem teslimi gerçekleşiyor. Sistem henüz tasarım aşamasındayken hem robotun hem de çevre sağlığının korunması için tüm sistemde havalandırma ve boya koruma için giydirmeler hesaplanıyor ve imalatlar bu direktifler doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Tasarımı yapılan fikstür robotik hücreyle birleştirilerek simülasyonlar hazırlanıyor,  fikstürden kaynaklanan ve robotun çalışmasına engel olacak ölçüler-geometriler imalat öncesinde tespit edilebiliyor ve varsa gerekli düzeltmeler bittikten sonra imalata başlanıyor. Fikstürlerin kullanım ömrünü arttırmak için tasarımda tercih edilen tüm parçalar kendini ispat etmiş markalardan seçiliyor. Bu sayede üretim sırasında kullanıma bağlı olarak oluşacak ölçü kayıplarının önüne geçiliyor.

 

Hemen Teklif Al